بنام خداوند بخشنده مهربان 


  بیوسورفکتانت یا مواد فعال سطحی بیولوژیکی 


  این دسته از فعال کننده­های سطحی، ترکیباتی­ هستند که با روش­های بیولوژیکی بوسیله میکروارگانیسم­هایی مانند مخمر، قارچ یا باکتری از سوبسترا (شیرین کننده­ها، روغن­ها، آلکان­ها) تولید می­شوند. فعال کننده­های سطحی بیولوژیکی کاربردهای مهمی در صنایع غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی و بویژه صنعت نفت دارند. این ترکیبات نسبت به نوع سنتزی از سمیت کمتری برخوردار و همچنین در محیط زیست قابل تجزیه هستند .

  یکی از مسائل بسیار مهم در نقل و انتقال نفت، آلودی خاک و آب است. در طی سالیان طولانی، میلیون­ها تن نفت، سطح دریاها و بعضی سواحل را آلوده کرده­اند که خطرهای زیست محیطی فراوانی را به همراه دارد. برای جداسازی نفت از آب­های آلوده، روش­های گوناگونی وجود دارد که یکی از مهم­ترین این روش­ها، کاربرد فعال­کننده­های سطحی بیولوژیکی است (فرایند Bioremediation ). فعال کننده ­های سطحی بیولوژیکی برای جذب نفت از خاک­های آلوده نیز استفاده می­شوند. برای نمونه، توانایی فعال­کننده­های سطحی بیولوژیکی که توسط میکروارگانیسم Rhodococcus rubber تولید شده، 4/1 تا 3/2 برابر بیشتر از فعال کننده­های سطحی سنتزی مانند توئین 60 (tween 60) است. فعال کننده­ های سطحی بیولوژیکی نسبت به نوع سنتزی، کمتر جذب خاک می­شوند و سریع­تر در خاک نفوذ می­کنند. این ترکیبات 65% تا 82% نفت را از خاک جدا می­کنند.

  از انواع فعال کننده­های سطحی بیولوژیکی، میتوان فسفولیپیدها، لیپوپپتیدها، گلیکولیپیدها، اسیدهای چرب، چربی­های طبیعی و ترکیبات پلیمری را نام برد. بسیاری از این ترکیبات از نوع آنیونی یا خنثی هستند. فقط تعداد کمی از آنها کاتیونی­ و شامل گروه­های آمین هستند.غلظت بحرانی میسل برای فعال کننده­ های سطحی بیولوژیکی 1 تا 200 میلی گرم بر لیتر تغییر می­کند. جرم مولکولی آنها نیز بین 500 تا 1500 دالتون است. بخش آب دوست این فعال کننده­های سطحی بیولوژیکی، کربوهیدرات­ها، آمینواسیدها، پپتیدهای حلقوی، فسفات­ها، اسیدهای کربوکسیلیک و یا الکل­ها هستند.

  میکروارگانیسم­های متعددی، فعال­ کننده­های سطحی بیولوژیکی را تولید می­کنند . بازده تولید فعال کننده­های سطحی بیولوژیکی، تابع ترکیب مواد مغذی در محیط کشت، pH، دما و نوع سوبستراست .

   

  Pin It

  Saeed Iranpour


  به سایت سعید ایران پور خوش آمدید   شیمی و علوم وابسته


  شیمی آلی

  شیمی معدنی

  شیمی تجزیه

  شیمی فیزیک

  شیمی پلیمر

  .....سایر گرایش های شیمی.....


   


  ثبت اختراع- پتنت


  پتنت چیست؟

  جستجوی اختراعات داخلی

  جستجوی پتنت

  سایر موضوعات مرتبط..........


   

  only search www.iranpour.ir

   


  سعید ایران پور


  طرجهای تحقیقاتی سعید ایران پور

  مقالات سعید ایرانپور

  اختراعات ثبت شده

  توانمندی ها

  تماس با سعید ایرانپور