بنام خداوند بخشنده مهربان 


  طبقه بندی چسب

  Adhesive Classification


  چسب ها ( Adhesive=Glue) ، موادی هستند که برای چسباندن دو یا چند سطح به یکدیگر استفاده می شوند. آنها به طور گسترده ای در صنایع مختلف مانند ساختمان سازی، خودروسازی، بسته بندی و نجاری استفاده می شوند. چسب ها را می توان بر اساس ترکیب شیمیایی، خواص فیزیکی و روش کاربرد آنها طبقه بندی کرد.


  طبقه بندی چسب بر اساس ترکیب شیمیایی


  چسب ها را می توان بر اساس ترکیب شیمیایی به چهار دسته اصلی طبقه بندی کرد:

  1. چسب های پلی وینیل استات (PVA): این چسب ها بر پایه آب هستند و معمولا در صنایع چوب و کاغذ استفاده می شوند. آنها استحکام اتصال خوبی دارند و استفاده از آنها آسان است.

  2. چسب های اپوکسی: این چسب ها سیستم های دو بخشی هستند که از یک رزین و یک سخت کننده تشکیل شده اند. آنها به دلیل استحکام و دوام بالا معمولاً در صنایع خودروسازی و هوافضا استفاده می شوند.

  3. چسب های سیانوآکریلات: این چسب ها معمولا به عنوان سوپرچسب شناخته می شوند و برای چسباندن سطوح کوچک استفاده می شوند. آنها زمان پخت سریع و استحکام اتصال بالایی دارند.

  4. چسب های پلی اورتان: این چسب ها به دلیل استحکام و مقاومت بالا در برابر آب و مواد شیمیایی معمولا در صنایع ساختمانی و خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرند.


  طبقه بندی چسب بر اساس مشخصات فیزیکی


  چسب ها را نیز می توان بر اساس خواص فیزیکی به دو دسته اصلی طبقه بندی کرد:

  1. چسب های واکنشی: این چسب ها نیاز به یک واکنش شیمیایی دارند تا دو سطح را به هم بچسبانند. آنها معمولاً در کاربردهای پر استرس مانند صنایع خودروسازی و هوافضا استفاده می شوند.

  2. چسب های غیر واکنشی: این چسب ها برای اتصال دو سطح به یکدیگر نیازی به واکنش شیمیایی ندارند. آنها معمولاً در کاربردهای کم تنش مانند صنایع چوب و بسته بندی استفاده می شوند.


  طبقه بندی چسب بر اساس روش کاربرد


  همچنین چسب ها را می توان بر اساس روش کاربردشان به دو دسته اصلی طبقه بندی کرد:

  1. چسب های ذوب داغ: این چسب ها در دمای اتاق جامد هستند و برای ذوب شدن و چسباندن دو سطح به هم نیاز به حرارت دارند. آنها معمولاً در صنایع بسته بندی و صنایع چوب استفاده می شوند.

  2. چسب های حساس به فشار: این چسب ها برای چسباندن دو سطح به یکدیگر نیاز به فشار دارند. آنها معمولاً در برچسب ها، نوارها و برچسب ها استفاده می شوند.  طبقه بندی چسب برای انتخاب چسب مناسب برای یک کاربرد خاص مهم است. ترکیب شیمیایی، خواص فیزیکی و روش کاربرد هنگام انتخاب چسب باید در نظر گرفته شود. رعایت دستورالعمل های سازنده هنگام استفاده از چسب ها برای اطمینان از استحکام اتصال و دوام مناسب بسیار مهم است


   

  Pin It

  Saeed Iranpour


  به سایت سعید ایران پور خوش آمدید   شیمی و علوم وابسته


  شیمی آلی

  شیمی معدنی

  شیمی تجزیه

  شیمی فیزیک

  شیمی پلیمر

  .....سایر گرایش های شیمی.....


   


  ثبت اختراع- پتنت


  پتنت چیست؟

  جستجوی اختراعات داخلی

  جستجوی پتنت

  سایر موضوعات مرتبط..........


   

  only search www.iranpour.ir

   


  سعید ایران پور


  طرجهای تحقیقاتی سعید ایران پور

  مقالات سعید ایرانپور

  اختراعات ثبت شده

  توانمندی ها

  تماس با سعید ایرانپور